Rekuperacja jest instalacją zapewniającą zmniejszenie utrat ciepła wyrządzonych wentylacją domu. Rekuperator zapewnia duże obniżenie energii niezbędnej do nagrzania przenoszonego do domu powietrza. Jest więc potrzebą w budownictwie energooszczędnym. Rekuperację wykorzystuje się zarówno w obiektach zdatności powszechnej, jak i w indywidualnych domach. Wentylacja musi działać w sposób stały, choćby kiedy nikogo nie ma w budynku i obsługiwać wszelkie wnętrza w budynku. Należałoby zatem wiedzieć, jak winien wyglądać instalator rekuperacji.
Instalator rekuperacji
W powierzchniach technologicznych domu prowadzi się instalację wentylacyjną: sieć przewodów (drutów) wentylacyjnych, jakimi będzie dostarczane powietrze. Jeden typ przewodów to przewody nawiewne: nimi powietrze jest przenoszone do wnętrz czystych rodzaju salon, sypialnie. Kolejny typ to przewody wywiewne, w jakich kierunek powietrza będzie inny: z wnętrz rodzaju kuchnia, łazienki oraz garderoby do podgrzewacza (w celu odebrania energii) oraz na zewnątrz domu. Odpowiedni tor ruchu powietrza w instalacji nadają powietrzu wywietrzniki podgrzewacza.
Rekuperacja w stojącym budynku
Jednym spośród rozwiązań kłopotu nieprawidłowo wentylowanego budynku, w jakim jest zaduch, jest przyłączenie systemu rekuperacji. Jak już nadmieniliśmy, najdoskonalszym momentem na decyzję o wykorzystaniu rekuperacji jest krok projektu czy budowy. Natomiast jest szansa montażu rekuperacji w starym domu. Wymogiem niezbędnym jest zupełne zaimpregnowanie domu – ścian i stolarki okiennej. Wedle pewnych opinii montaż rekuperacji w stojącym budynku wiąże się z generalnym remontem. W wielu wypadkach tak jest.