Przewiezienie samochodem roweru lub kilku rowerów nie jest możliwe bez zamontowania odpowiedniego bagażnika. Do wyboru są dwie opcje. Albo bagażnik rowerowy na dach albo bagażnik na hak. Który bagażnik wybrać? Z wielu powodów bagażniki na hak to lepsze rozwiązanie

Bagażniki na hak – zamocowanie rowerów jest łatwe

Bagażnik dachowy ma jeden minus. Aby zamocować na nim rower, trzeba go podnieść na znaczną wysokość, co nie zawsze jest łatwe, ponieważ rower jest ciężki. Bagazniki na hak mają więc wielką przewagę. Mocowanie na nich rowerów jest dużo łatwiejsze. Oczywiście trzeba jednak pamiętać o jednym. Bagażnik na hak ogranicza możliwość korzystania z klasycznego bagażnika samochodu. Aby go otworzyć, trzeba ściągnąć przewożone rowery. To jednak jest niewielka wada. Najczęściej bowiem rowery zabieramy ze sobą na wakacje, a w trakcie przejazdu do miejsca odpoczynku nie mamy potrzeby częstego otwierania bagażnika naszego auta.

Niższe zużycie paliwa

Bagażnik rowerowy na dach nie zwiększa znacznie zużycia paliwa. Jeśli jednak zamontowane są na nim rowery, opór powietrza jest już znaczny, co przekłada się na dużo wyższe zużycie paliwa w aucie. W przypadku bagażników rowerowych na hak, tak nie jest. Owszem, zużycie paliwa będzie nieco większe niż w przypadku jazdy bez bagażnika i rowerów na nim, jednak różnica będzie minimalna.

Mocując rower lub rowery na takim bagażniku, trzeba pamiętać o tym, by przywiązać do tego sporo uwagi. Rowery na bagażniku będą w trakcie jady autem poddawane oporowi powietrza, wstrząsom. Każdy rower więc musi być zamocowany odpowiednio, a wszelkie połączenia śrubowe dokręcone do oporu. Tylko takie zamocowanie roweru bowiem gwarantuje bezpieczne dowiezienie go na miejsce.