Na cmentarzu odnaleziono szczątki trzech osób

Na Cmentarzu na Piaskach w Kielcach odnaleziono szczątki trzech osób. Są to prawdopodobnie ofiary komunizmu. Badacze Instytutu Pamięci Narodowej prowadzili prace poszukiwawcze, które odbyły się m.in. na kieleckiej Łączce.

Prace poszukiwawczo-ekshumacyjne prowadzono na Cmentarzu na Piaskach od poniedziałku (4 czerwca). Za zadanie odpowiedzialne było Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, kierowane przez wiceprezesa Instytutu Krzysztofa Szwagrzyka. W miejscu tzw. kieleckiej Łączki chowano osoby stracone w więzieniu w Kielcach w latach 40. i 50. Wśród nich byli więźniowie polityczni i prawdopodobnie ofiary przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa i obław wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W dolnej części cmentarza na Łączce znaleziono szczątki dwóch osób, a trzeciej w pobliżu ul. Zagnańskiej. Ustalenie ich tożsamości może trwać od 3 do 6 miesięcy. Polegli to prawdopodobnie członkowie Organizacji Niepodległościowej ?Błyskawica?, działającej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

IPN pierwsze badania na cmentarzu przeprowadził jesienią 2016 r. Wtedy odnaleziono szczątki dwóch osób. Badania potwierdziły, że byli to członkowie antykomunistycznego podziemia - Ludwik Machalski ps. Mnich i Bronisław Klimczak ps. Sokół.

dodany 2018-06-11 09:21 przez MJS

źródło: Własny

Komentarze:

Nie ma żadnych komentarzy.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją